NOVOSTI IZ FILMSKOG IZDAVAŠTVA
DOM HRVATSKIH BRANITELJA
11. 7. 2025. – 14:00
DR. SC. ZLATKO VIDAČKOVIĆ
HRVATSKA NOVINSKA KRITIKA I SUVREMENA NACIONALNA KINEMATOGRAFIJA
Nakladnik Kulturni klub
U središtu je ove knjige, zasnovane na doktorskoj disertaciji Trendovi novinske kritike hrvatskih dugometražnih igranih filmova obranjenoj na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, znanstveno istraživanje suvremene hrvatske novinske filmske kritike. Tema disertacije i knjige odabrana je zbog nedovoljne istraženosti hrvatske filmske kritike, kao i suvremenog hrvatskog dugometražnog igranog filma te njegove kritičke recepcije. Razdoblje od 2001. godine odabrano je jer je početkom tog perioda došlo do značajnih političkih i društvenih promjena koje su se reflektirale na promjenu načina odabira filmskih projekata koji su dobivali državnu i inozemnu potporu (osnivanje Vijeća za film, ulazak u Eurimages), kao i na tematiku hrvatskih dugometražnih igranih filmova i redateljski pristup obradi relevantnih društvenih pitanja. Razdoblje je zaključeno posljednjom predpandemijskom godinom, 2019., iza koje dolazi do promjena koje treba obuhvatiti novim istraživanjem. Istraživanje je strukturirano prema pojedinim godišnjim izdanjima Pulskog filmskog festivala.
DOM HRVATSKIH BRANITELJA
11. 7. 2025. – 14:30
VELJKO KRULČIĆ: TOMISLAV ČEGIR - VRIJEME ISKUPLJENJA I DRUGI FILMSKI I TELEVIZIJSKI SCENARIJI
Nakladnik Vedis

Tomislav Čegir (1970. ‒ 2024.) jedan je od najboljih i najautoritativnijih filmskih i strip-kritičara u Hrvatskoj. Autor je sljedećih knjiga: Hrvatski filmski redatelji 1 (2009.), Filmski prostori (2012.), Otkrivanje stripa (2018.), Filmski osvrti (2018.) i Strip ‒ umjetnost slaganja (2021.). 2009. godine dobio je Nagradu Vladimir Vuković za filmsku kritiku, a 2019. godine bio je član ocjenjivačkog suda Pulskog filmskog festivala.
Njegova šesta knjiga svojevrsno je izdavačko i filmsko „čudo” jer su s njezinim sadržajem dosad bili upoznati tek rijetki. Riječ je o scenarijima za tri igrana filma: Vrijeme iskupljenja, Noć u gradu i Distant Guns („prvi” hrvatski vestern, u kojem su svi dijalozi na engleskom jeziku), te za dugometražni televizijski igrani film S pištoljem u ruci. Uz četiri filmska scenarija, u knjizi su objavljeni tekstovi filmskog kritičara Josipa Grozdanića, Karoline Čegir i Veljka Krulčića.
DOM HRVATSKIH BRANITELJA
11. 7. 2025. – 15:00
MONOGRAFIJA LUKAS NOLA

Ova monumentalna monografija, posvećena jednom od najistaknutijih hrvatskih redatelja suvremenog doba – Lukasu Noli, na gotovo 450 stranica okuplja više od trideset autora koji iz raznih perspektiva pristupaju njegovom bogatom stvaralačkom opusu – od igranih filmova, preko televizijskih i kazališnih projekata, do glazbe i poezije. Riječ je o iznimno bogatoj i raznolikoj publikaciji koja, osim analitičkih i kritičkih tekstova, uključuje i intervjue s Nolinim bliskim suradnicima – ponajprije direktorima fotografije – zatim ulomke scenarija, crtane knjige snimanja, novinske članke, arhivske fotografije sa snimanja, kao i osobna pisma. U monografiji se nalaze prilozi autora poput Nataše Govedić, Tomislava Brleka, Ane Đordić, Jelene Modrić, Irene Sever Globan, Dušana Milenkovića, Adriana Pelca, Krunoslava Lučića, Dejana Durića, Karle Lončar, Ive Rosandić, Tomislava Šakića, Višnje Pentić, Ejle Kovačević, Marija Kozine, Željke Franulović, Ivana Veljače, Dinka Štimca, Deana Dude, Marka Pogačara, Dragana Juraka i Dina Divkovića. Posebno poglavlje pod nazivom Sjećanja donosi osobne zapise Lukasovih suradnika, studenata i prijatelja, među kojima su Goran Grgić, Jelena Miholjević, Lana Barić, Borna Zidarić i Saša Runjić. Monografija završava spomenarom koji je za redateljevu komemoraciju sastavila redateljica Sonja Tarokić od pisama studenata Akademije dramske umjetnosti.
Glavni urednik monografije je Tin Bačun, a suurednici su Nikica Gilić te Dunja Ivezić, koja je ujedno i urednica arhive i slikovnog sadržaja. Vizualni identitet monografije potpisuje Roberta Bratović iz dizajnerskog kolektiva OAZA. Suizdavači su udruga Skladište znanja i Društvo hrvatskih filmskih autora i producenata.
DOM HRVATSKIH BRANITELJA
11. 7. 2025. – 15:30
PREDSTAVLJANJE FILMSKIH IZDANJA HRVATSKOGA FILMSKOG SAVEZA

Uz ostale aktivnosti (poticanje rada kinoklubova i udruga, arhiviranje, zaštita i restauracija filmova, organizacija revija neprofesijskog filma, tečajeva i radionica za djecu i odrasle te Škole medijske kulture, kinoprikazivaštvo, profesionalna produkcija i dr.), Hrvatski filmski savez već četvrt stoljeća djeluje kao jedini hrvatski nakladnik specijaliziran za filmsku literaturu, s izdavačkim programom koji obuhvaća: prijevode važnih i kanoniziranih filmoloških djela, povijesno-filmološke studije domaćih filmskih teoretičara i filmologa, zbirke eseja i kritika domaćih filmskih kritičara i publicista, monografije o istaknutim hrvatskim filmašima, memoarsku prozu filmskih autora, dramsko-scenaristička djela, priručničku i stručnu literaturu o raznim područjima filma i srodnim medijima, monografske kataloge kinoklubova, DVD-izdanja i drugo.
Urednica naklade HFS-a, filmska kritičarka i prigodna prevoditeljica Diana Nenadić, predstavit će na 72. PFF-u četiri nova izdanja Hrvatskog filmskog saveza, objavljena u 2024. i 2025. godini: Modernizam na filmu: europski umjetnički film, 1950. ‒ 1980., prijevod temeljne knjige o europskom filmskom modernizmu mađarskoga filmologa Andrása Bálinta Kovácsa; Žive slike/Levande Bilder. Prilozi povijesti švedskoga filma, knjigu ogleda o švedskom filmu prerano preminule filmologinje i skandinavistice Janice Tomić; Audiovizija hrvatskoga filma. Primjeri suvremene skladateljske prakse, zbirka intervjua i muzikološko-filmoloških ogleda o hrvatskim skladateljima filmske glazbe Irene Paulus, te sedamnaestu knjigu filmskog teoretičara i kritičara Hrvoje Turkovića O eksperimentalnom filmu. Pojam, konteksti, povijesni pregledi, portreti, većim dijelom posvećena hrvatskom eksperimentalnom filmu.