• 19. srpnja 2025.

FILMOVI U NASTANKU

Ovogodišnje izdanje pitching programa Filmovi u nastanku održat će se pred tročlanim međunarodnim žirijem. Pitching je namijenjen svim dugometražnim hrvatskim i manjinskim projektima u fazi postprodukcije čiji je završetak planiran unutar sljedećih godinu dana. Za najbolje projekte prema odluci žirija osigurane su tri nagrade: novčana nagrada u iznosu od 6000 eura koju sponzorira Brijuni Rivijera, nagrada američkog studija Filmlab AI koja uključuje postprodukcijske usluge obrade slike u vrijednosti od 10.000 dolara, te nagrada češkog studija Sleepwalker koja uključuje postprodukcijske usluge obrade zvuka u vrijednosti od 5000 eura. Svi odabrani finalisti bit će pozvani da sudjeluju u radioničkom programu za pripremu nastupa. Ovogodišnji gost festivala, Matthieu Darras, direktor je vodećeg međunarodnog programa za razvoj projekata, First Cut Lab, koji će među ostalim govoriti i o programima dostupnima i namijenjenima domaćim filmašima.

MENTORICA PRIPREME PITCHINGA: Ena Rahelić

Ena Rahelić

Ena Rahelić radi kao voditeljica industrijskog programa i savjetnica za strateški razvoj projekata Festivala mediteranskog filma Split/Kina Mediteran. S pozadinom studija novinarstva i komunikologije, iskustvo stječe radeći više od 15 godina u medijskoj i filmskoj industriji. Uz TV i radio produkciju u Austriji, više od sedam godina radila je za Obala Art Centar/Sarajevski filmski festival kao voditeljica programa CineLink Industry Days, voditeljica projekta „Operacija kino“, voditeljica programa „Suočavanje s prošlošću“ te  kao distributerka za područje bivše Jugoslavije.  Od 2018. godine surađuje s Festivalom mediteranskog filma Split kao savjetnica za strateški razvoj projekata i voditeljica industrijskog dijela programa. Radi i kao producentica u zagrebačkom studiju za postprodukciju zvuka Digital Magic, a 2023. preuzima i vođenje industrijskog dijela Međunarodnog filmskog festivala u Vilniusu, platforme Meeting Point Vilnius. Od 2024. radi i kao članica selekcijske komisije Fonda za razvoj Hubert Bals međunarodnog festivala u Rotterdamu.

KINO VALLI 
SRIJEDA, 16. 7. U 10:00
JEZIK: engleski
ŽIRI: Izabela Igel, Tajana Kosor, Dorian Magagnin

Izabela Igel

Izabela Igel  filmska je producentica iz Varšave s diplomom EAVE-a i Filmske škole Wajda. Osnivačica je produkcijske kuće Harine Films, kojoj je fokus otkrivanje novih glasova u međunarodnoj kinematografiji. Njezin debitantski igrani film Plutajući neboderi, redatelja Tomasza Wasilewskija, premijerno je prikazan na Filmskom festivalu Tribeca te je dobio nagradu East of the West na Međunarodnom filmskom festivalu u Karlovim Varima. Njezin najnoviji film Pierce, redateljice Nelicije Low, proglašen je 2024. godine najboljim redateljskim ostvarenjem na Međunarodnom filmskom festivalu u Karlovim Varima te najboljim filmom na Međunarodnom filmskom festivalu Off Camera. Uz navedeno, Izabela radi i kao edukatorica za brojne filmske ustanove te je članica Poljske filmske akademije.

Tajana Kosor

Tajana Kosor diplomirala je komparativnu književnost i filozofiju na Sveučilištu u Zagrebu. Prije negoli se početkom 2022. godine pridružila produkcijskoj kući Heretic, karijeru je započela kao koordinatorica međunarodnog programa na Međunarodnom filmskom festivalu u Solunu. U Hereticu je voditeljica distribucije festivalskih filmova s aktivnom ulogom u akviziciji, a doprinosi i razvoju projekata u ranim fazama produkcije. Njezin rad spaja kustoski uvid i marketinško pozicioniranje u različitim odjelima. Radi i kao savjetnica za strani program Međunarodnog festivala dokumentarnog filma u Solunu te redovito doprinosi filmskoj kritici za niz mrežnih i tiskanih publikacija.

Dorian Magagnin

Dorian Magagnin je voditelj akvizicija i festivala u Cercamonu, međunarodnoj trgovačkoj tvrtki sa sjedištem u Dubaiju. Prethodno je radio kao voditelj akvizicija za filmove i serije na TF1. Trenutačno predstavlja naslove kao što su Omaha Colea Webleyja (Sundance – Najbolji američki dramski film), Stavi ruku na dušu i hodaj Sepideh Farsi (Cannes – ACID), Perla Alexandre Makarove (Rotterdam – IFFR) i Nova godina koja nikad neće stići (Venecija – Najbolji film u programu Horizonti). U fokusu mu je otkrivanje jedinstvenih filmova vođenih snažnom redateljskom vizijom.

PROJEKTI

DANAS JE MAMA ŽIVA, Josip Lukić

Redatelj je snimio film o vlastitoj traumi u kojem glumi sebe, okupivši najbolje hrvatske glumce koji igraju njegovu obitelj, medicinsko osoblje i građane rodnog grada Splita. Priča prati Jakova, koji se naglo se vraća u rodni grad ne bi li se pobrinuo za majku koja boluje od šizoafektivnog poremećaja. Njihova veza je snažna, duboka, nježna ali prije svega patološka. Jakovljeva neraskidiva vezanost za majku sprječava ga da sazrije, uspostavi kontrolu nad vlastitim životom i dovodi ga na rub pucanja.

Josip Lukić je redatelj, scenarist i glumac koji je snimio 11 kratkometražnih i dokumentarnih filmova. Njegovi filmovi osvojili su sve najvažnije nagrade na Balkanu – Srce Sarajeva za najbolji studentski film, nagradu za najboljeg novog filmaša s Balkana u Prizrenu, nagradu za najbolji kratkometražni film na Beldocsu, nagradu za najbolji hrvatski film na Zagrebačkom filmskom festivalu, Grand Prix i nagradu za najbolju režiju na Danima hrvatskog filma te posebnu nagradu žirija na Festivalu dokumentarnog filma DocLisboa.

EPILOG, Igor Jelinović

Bivši ljubavni par provodi nedjelju u praznom Zagrebu usred ljeta.

Igor Jelinović (1984.) je scenarist, redatelj i voditelj Udruge Blank iz Zagreba.

GLAVONJA, Marina Andree Škop, Vanda Raýmanová

Glavonja je filmska pustolovina namijenjena dječjoj publici koja je, unatoč osjetljivoj temi, prožeta brojnim komičnim elementima te ispričana otkačenim, visokostiliziranim filmskim jezikom. Kada njezini roditelji jednog vrućeg ljetnog dana misteriozno nestanu, Alisa potraži pomoć grupe dječaka detektiva iz susjedstva. Situaciju dodatno otežava Alisin autistični brat Milan koji ne smije ostati sam kod kuće pa im se pridružuje u potrazi. Djeca ubrzo pronađu način kako komunicirati s Milanom te zajedno doživljavaju pustolovinu koja ih zbližava te zauvijek mijenja njihove živote.

Koredateljice Marina Andree Škop (Hrvatska) i Vanda Raýmanová (Slovačka) iskusne su autorice audiovizualnog sadržaja za djecu, svaka s različitim profesionalnim iskustvom – Marina u igranom filmu, kao redateljica, producentica i montažerka, a Vanda kroz brojne projekte animacije. Ono što ih povezuje jest strast prema vizualnoj stilizaciji i stvaranju originalnih filmskih priča koji potiču empatiju kod djece

KRISTALNI PLANET / THE CRYSTAL PLANET, Arsen Anton Ostojić

Kristalni planet je dugometražni, znanstvenofantastični 3D animirani film za djecu u hrvatsko-češko-slovačkoj koprodukciji. Radi se o jedanaestodišnjoj djevojčici Rei koja se sa svojim ocem seli na novootkriveni Kristalni planet gdje je njen otac dobio posao u tvornici za izradu robotičkih životinja u vlasništvu guvernera planeta Mordokana. Rea slučajno pronalazi zalutalog mladunca nepoznatih životinja koje žive u podzemlju i shvaća da joj nije ostalo puno vremena da spasi slatkog mladunca od pohlepnog Mordokana.

Autor predloška je oskarovac Dušan Vukotić; scenaristi su Aleksandar Žiljak, Arsen Anton Ostojić i Brett Shumway. Redatelj je nagrađivani Arsen Anton Ostojić, a producentske kompanije su Filmosaurus Rex iz Zagreba, Alkay Animation Prague iz Češke te BFilm iz Bratislave. Glavni dizajner je Stjepan Mihaljević, montažerka je Lucie Haladová, a glazbu su skladali Mate Matišić i Dalibor Grubačević

NOVI ŽIVOT / NEW LIFE, Goran Dević

Ogledna stambena zgrada za radnike Željezare Sisak, izgrađena za obljetnicu uvođenja samoupravljanja, sedamdeset godina kasnije doživljava radikalnu promjenu strukture stanovnika. U stanove nekadašnje radničke klase država u sklopu europskog programa useljava izbjeglice s Bliskog istoka. Većina doseljenih dijeli sudbinu djece svojih novih susjeda te ubrzo odlaze u Njemačku. Dinamiku dolazaka i još bržih odlazaka u novi život prekida katastrofalni potres. U zgradu dolazi nova radnička klasa – nepalski radnici, ovoga puta na poslu demoliranja zgrade namijenjene rušenju.

Goran Dević (Sisak, 1971.) redatelj je i scenarist dokumentarnih i igranih filmova. Diplomirao je režiju na Akademiji dramskih umjetnosti Zagreb gdje i predaje. Prvi hrvatski film otkupljen od BBC-a 2024. godine njegov je film Paviljon 6. Režirao je Crnce (2009.) te nagrađivane dokumentarce poput Na vodi, Buffet Željezara i Sretna zemlja. Njegovi filmovi prikazivani su na brojnim festivalima.

YUGO IDE U AMERIKU, Filip Grujić

U ovom dokumentarnom filmu ceste, tijekom jednog ljeta, troje ljudi rođenih devedesetih godina u Srbiji odlazi na put u Ameriku – vozeći Yuga od New Yorka do Los Angelesa. Film prati njihovo putovanje kroz 23 savezne države tijekom 10 tisuća prijeđenih kilometara, sve kako bi nam ispričali priču o izvozu malog socijalističkog automobila u kompetitivnu Reganovu Ameriku osamdesetih godina. Trideset i tri godine nakon što je uvezen posljednji Yugo u Ameriku, autori filma odlaze u avanturu života, ispunjavajući Yugu posljednju listu želja.

Filip Grujić je pisac i dramaturg, asistent na Katedri za kazališnu dramaturgiju na Fakultetu dramskih umjetnosti u Beogradu. Autor je sljedećih romana: Podstanar (2020.) – nominiran za Europsku nagradu za književnost; uži izbor za NIN-ovu nagradu;, Bludni dani kuratog Džonija (2017.), I onda opet, iz početka (2023.) – uži izbor za NIN-ovu nagradu. Aleksa Borković je direktor fotografije i redatelj koji se bavi igranim i dokumentarnim filmom. Studirao je Digitalne umjetnosti na Fakultetu za medije i komunikacije. Režirao je kratki igrani film Čekaj me ovde koji je imao svjetsku premijeru na 28. Sarajevskom filmskom festivalu.

Skip to content